Smak domowych polskich wędlin jest nie do podrobienie i nie do zastąpienia. Wyjątkowe, aromatyczne, soczyste i pachnące szynki dla wielu osób są synonimami świątecznego stołu, choć od kilkudziesięciu lat mogą być niemalże potrawą codzienną. Wzrost produkcji oraz nowoczesne technologie w pewien sposób wpływają na jakość wędlin, jakie możemy w sklepie kupić. Dlatego właśnie coraz więcej ludzi w poszukiwaniu doskonałej jakości i najlepszego smaku decyduje się na przygotowywanie szynki samodzielnie w domu. To również ogromna satysfakcja i powrót do korzeni i tradycji. Poza tym samodzielne parzenie szynki ma również sporo innych zalet.

jak parzyć szynkę

Najlepszy gatunek

Przygotowując parzoną szynkę w domu, doskonale wiemy, co w niej jest. A raczej czego w niej nie ma. Najlepiej byłoby kupić mięso ze sprawdzonego źródła dodać najlepszych przypraw i cieszyć się niepowtarzalnym i co najważniejsze naturalnym smakiem. Ten też możemy zmieniać w zależności od naszych preferencji. Delikatniejszą szynkę powinniśmy przygotować dla dzieci, natomiast na przyjęcie możemy trochę poeksperymentować z dodatkami. Poza tym warto wspomnieć o tym, że taki produkt jest zdecydowanie tańszy niż wędliny oferowane w sklepach – nie mówiąc już o tych z górnej półki, które teoretycznie są lepszej jakości. Nasza szynka zawsze będzie robiona tradycyjnie z czystego mięsa. Sama procedura jest dość prosta, ale warto trzymać się sprawdzonych przepisów, a wtedy satysfakcja będzie gwarantowana. Taka szynka ze świeżym upieczonym samodzielnie chlebem to prawdziwy rarytas.

Jak zrobić szynkę?

Żeby przygotować pyszną szynkę, trzeba zagotować wodę z dodatkiem ziela angielskiego, liści laurowych, ziaren pieprzu, pokrojonej w plastry cebuli i obranych ząbków czosnku. Następnie płomień należy zredukować do takiego poziomu, by woda się nie gotowała – czyli utrzymywała temperaturę około 80ºC. Wkładamy wędzoną szynkę, by woda w całości ją zakryła. Parzymy 1 godzinę na każdy kilogram mięsa. Po tym czasie od razu wkładamy szynkę do bardzo zimnej wody na kilka minut. Po osuszeniu można ją od razu podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.