Drewniana prasa do sera - 1 - Serowarstwo

Drewniana prasa do sera

Drewniana prasa do serów z ruchomą dźwignią do użytku w zaciszu domowym,do form serowarskich o średnicy min. 7,5 cm, max 16 cm oraz max wysokości 20 cm.
102,00 zł
Brutto

Drewniana prasa do serów z ruchomą dźwignią do użytku w zaciszu domowym,do form serowarskich o średnicy min. 7,5 cm, max 16 cm oraz max wysokości 20 cm.

Nacisk prasy na formę:

- przy zastosowaniu obciążenia ramienia prasy ciężarem 0,5 kg uzyskujemy nacisk na formę o sile 1,60 kg.

- przy zastosowaniu obciążenia ramienia prasy ciężarem 1 kg, uzyskujemy nacisk na formę o sile 3 kg, itd.

Przepis na ser MOZARELLA

Składniki:

- 4 l mleka pasteryzowanego

- 60 ml jogurtu naturalnego z żywymi kulturami bakterii

- podpuszczka mikrobiologiczna Browin (1 g/100 l mleka)

- 1 g chlorku wapnia Browin (20-30 g/100 l mleka)

Sposób wykonania:

Mleko należy wlać o garnka i  podgrzać do temp. 37-38 °C, następnie dodać odpowiednią ilość chlorku wapnia rozpuszczonego w niewielkiej ilości wody i dokładnie wymieszać. Pozostawić na 10 min. Następnie dodać jogurt i zamieszać. Przykryć i pozostawić na 45-60 min w temp. ok. 38 °C. Dodać odpowiednią ilość podpuszczki, wcześniej rozpuszczonej w 50 ml przegotowanej wody o temperaturze 37-38 °C. Dokładnie wymieszać i pozostawić na ok 50-70 min do wytworzenia się zwartego skrzepu. Wytworzony skrzep pokroić w małą kostkę, odstaw na 15 min.Następnie ostrożnie wymieszać aby oddzielić więcej serwatki (tak aby nierozproszyć wytworzonego ziarna). Podgrzać całość w kąpieli wodnej do temp. 35 °C. Utrzymuj temperaturę przez ok 1 godzinę, od czasu do czasu mieszając. Ziarno przenieś do chusty serowarskiej do odcieknięcia na kilka godzin. Utworzoną masę serową uformuj do wybranego kształtu, a następnie sparz w wodzie o temperaturze 60 °C, a po wyciągnięciu wygnieć w rękach sprawdzając konsystencję. Jeśli ser nie ma ciągnącej konsystencji sparz go ponownie gorącą wodą i wyjmij po 15 min. Kiedy w masie serowej pojawią się nitki, odsącz ser i uformuj kulę. Zahartuj uformowany ser w bardzo zimnej wodzie.


Waga brutto: 1 kg

963 Przedmioty
No reviews

Sklep internetowy, z którego korzystasz używa plików cookies. Więcej informacji na polityka prywatności.